USTA Eastern Long Island Region Honors Locals at 26th Annual Awards Dinner
Last night, the USTA Eastern Long Island Region held its 26th Annual Awards Dinner at Chateau Briand in Carle Place, N.Y. The Long Island tennis community came out to celebrate what was another successful year of tennis here on Long Island in 2015 and to honor players, coaches, volunteers, business owners and others who continue to make the sport successful and accessible in our community. Click here for a photo gallery of the evening's winners.
This year's Prestigious Award winners included Roberta Feldman, winner of the Hy Zausner Lifetime Achievement Award; Eddie Fishkind, winner of the Vitas Gerulaitis for the Love of Tennis Award; and Victor (Tito) Perez winner of the Arthur Ashe Multicultural Award.
Congratulations to the Prestigious Award winners and all of the winners on the night for their accomplishments over the past year.
USTA Eastern Long Island Region 26th Annual Awards Dinner Honorees
Sportsmanship Awards
►Birdie Tarulli League Captain Award: Gail Schor
►Blane Magee League Captain Award: Bruce Lindenman
►Anuj Agarwal Sportsmanship Award: Patrick Hannity
►Jennifer Sherry Sportsmanship Award: Denise Lai
Excellence Awards
►Adult Volunteer of the Year: Joseph McGorry
►Charles Karp Memorial Award for Overcoming Adversity: Anthony DeCico
►Community Service Award: Manhasset High School Girls Tennis Team/Coach Eileen Cuneo
►Corporate Award: Michael Dachs/Marquee Screen Printing
►Good Samaritan Award: Carefree Racquet Club (Nassau) & North Fork Tennis Tournament (Suffolk)
►Innovative Program of the Year: Darrell Lopez/Lakeview Tennis Association
►Junior Team Tennis: World Gym Setauket (Suffolk) & Point Set Racquet Club (Nassau)
►Junior Volunteer of the Year: Alex Benanti
►Madeline Zausner Junior Tournament Director: Kelvin Lastique
►Outdoor Site of the Year: Village of Port Jefferson/Mayor Margot Garant
►Press Service Award: Brian Coleman/Long Island Tennis Magazine
►Private Club of the Year: Crest Hollow Country Club
►Retailer of the Year: Julien Klein/Solow Sports
►Rose Buck Scalamandre Participating Family: Cichon Family (Nassau) & Kingsley Family (Suffolk)
►Special Service Award: Nassau County Legislator Laura Curran
►10-and-Under Award: Circulo de la Hispanidad/Gil Bernardino and Fabiana Rezac (Nassau) & Eastern Athletic Club Blue Point (Suffolk)
►Tennis Club of the Year: Bethpage Park Tennis Center
►Tennis Family of the Year: The Mosquera Family
►Tennis Professional of the Year: Ahsha Rolle
►USTA After-School Tennis Program: Robbie Wagner’s Tournament Training Center/Hilary Bressler
Special Recognition
Port Washington Tennis Academy in honor of its 50th anniversary.
USTA League Teams Participating in National Championships
18+
►Men’s 3.5/Sportime Lynbrook, Captains Miguel Gordon & Gabe Moreira
►Men’s 4.5/Long Beach Tennis Center, Captain Sid Siddiqui
►Men’s 5.0/Robbie Wagner’s, Captain Greg Lumpkin
40+
►Men’s 3.0/World Gym Setauket, Captain Phil Monticciolo
►Women’s 3.5/Carefree Racquet Club, Captain Mara Mazza
►Women’s 4.5/Carefree, Captains Donna Ryan & Sally Disabato
55+
►Women’s 6.0/Eastern Athletic Blue Point, Captain Kathy Sarli
►Women’s 7.0/Point Set Racquet Club, Captain Ann McGrath
18+ Mixed
►6.0/Christopher Morley Tennis Center, Captain Darlene Sotomayor
►8.0/Long Beach, Captains Andrew Camacho & Brian Connor
2015 High School Champions
New York State Champs
►Singles: Kseniya Zonova (Hewlett)
►Doubles: Celeste Matute/Courtney Kowalsky (Oyster Bay)
Nassau County Champs
►Girls Singles: Kseniya Zonova (Hewlett)
►Girls Doubles: Celeste Matute/Courtney Kowalsky (Oyster Bay)
►Boy's Singles: Yuval Solomon (Plainview JFK)
►Boy's Doubles:Dylan Granat/Daniel Shleimovich (Syosset)
►Nassau County Coach of the Year: Rhonda Barsel (Lawrence)
Suffolk County Champs
►Boy's Singles: Christopher Kuhnle (Shoreham-Wading River)
►Boy's Doubles: Dylan Davis/Duane Davis (Half Hollow Hills West)
►Girls Singles: Kimberly Liao (Commack)
►Girls Doubles: Danah Han/Mina Sarcevic (Half Hollow Hills West)
►Suffolk County Coach of the Year: Dennis Christofor (Port Jefferson)
Juniors
Eastern Section Boys
►10s: Jordan Reznik, Harrison Walker Gradin
►12s: Aman Sharma, Alexander Karman
►14s: Spencer Brachman, Billy Suarez
►16s: Yuval Solomon, Daniel Pellerito
►18s: Athell Patrick Bennett, Cuba Lubomir
Eastern Section Girls
►10s: Kira Sydney Kronenberg, Victoria Matos
►12s: Rose Hayes, Ivanna Nikolic
►14s: Maryam Beshir Ahmad, Rachel Arbitman
►16s: Lea Ma, Merri Kelly
►18s: Taylor Cosme, Claire Handa
Long Island Boys
►10s: Jack Kennedy, Avery Frekhtman
►12s: Jeremy Levine, Dylan D. Agate
►14s: Zachary Stern, Timothy Chiu
►16s: Avi Anand, Alexander Hazarian
Long Island Girls
►12s: Ines Roti, Jennifer Rabinowitz
►14s: Daniella Paikin, Alexis Huber
►16s: Kaitlyn Schwarz, Marina Hilbert
Adult Rankings
NTRP/Women
►3.0 Singles: Fran Breckon
►3.5 Singles: Deena Mavroudis, Maritoni Carlos
►3.0 Doubles: P Annemarie Mahoney/Fran Breckon
►4.0 Doubles: Maritoni Carlos/Susan Bacey
►4.5 Doubles: Ilana Cohen/Beth Mercante
NTRP/Men
►3.5 Singles: David Winnitzki, James Avallone
►4.0 & 4.5 Singles: Brian Katz, Jack Eichler
►4.0 Doubles: Adam Lieberman/Andrew Camacho
Eastern Section/Women
Singles
►Open: Joan Manfredi-Carter, Nicole Kielan
►35s: Joan Manfredi-Carter
►50s: Rosemary Cosentino, Eileen Walker
►60s: Lydia Eitel
►65s: Peggy Gluck
Doubles
►Open: Julia Kielan/Nicole Kielan
Eastern Section/Men
Singles
►Open: Andrew Adler, Hleb Maslau
►25s & 30s: Rodolfo Novello, Jack Eichler
►35s: David Fischbach, Rodolfo Novello
►40s: Andrew Adler, Jack Eichler
►45s: Adrian Chirici, Andrew Adler
►50s: Jeffrey Snow, Lawrence Kramer
►55s: Walter Winnitzki, Mark Johns
►60s: John Titcomb, Steven Brill
►65s: Douglas Barrow, Jefry Rosmarin
►70s: Robert McKenna, Bob Hoffman
►75s: Raymond Rahbari
Doubles
►Open: Carlos Maldonado/Mclane Green, Amani Siddiqui/Naeem Siddiqui
►65s: Richard Bates/Ronald Kahn
Mixed
►Open: Nicole Kielan/Mark Julian Baker
USTA Eastern Long Island Region
Executive Board
►Daniel Burgess: President, 10 & Under Junior Team Tennis Chair
►Mike Pavlides: 1st Vice President, Web Site Manager, Scholastic Representative Chair (Nassau)
►Sunny Fishkind: 2nd Vice President, Public Parks Advocate, Facebook Manager
►Craig Fligstein: Secretary/Treasurer
►Scott Axler: Past President, Chair, Boys Ranking & Junior Competition
Regional Board
►Jacki Binder: Public Relations Chair, Web Site Manager
►Jay Binder: Legal Counsel
►Bob Coburn: Marketing Chair
►Terry Fontana: Chair, Kids Day, Awards Dinner, Community Tennis Association & National Junior Tennis & Learning Committees
►Herb Harris: Chair, Volunteer & Grant Committees
►Anneleis Karp: President Emeritus
►Jonathan Klee: League Liaison/League Appeals & Inquiries
►Eileen Leonard: Competition Training Chair
►Kathy Miller: USTA Leagues Coordinator
►Marian Morris: Events Planner, Awards Dinner Chair
►Melanie Rubin: Community Outreach (Nassau)
►Clark D. Ruiz II: Nassau County Delegate
►Akiko Tohmatsu: Suffolk County Delegate
►Randi Wilkins: Community Outreach (Suffolk) & Chair, Kids Day (Suffolk)
Committee Members
►Steve Abbondondelo: Junior Team Tennis
►Hilary Bresler: Awards Dinner
►Renaire Fierson: Diversity & Inclusion
►Steve Haar: PTR Liaison
►Emily Moore: Diversity & Inclusion
►Tito Perez: 10-and-Under Tennis
►Fabiana Rezac: Hispanic Outreach
►Denise Schmidt: Awards Dinner
►Ed Wolfarth: Member at Large-Membership, USPTA Liaison
Roberta Feldman (second from left), with her husband Sandy, is recognized with the Hy Zausner Lifetime Achievement Award by USTA Eastern LI Region President Daniel Burgess (left) and Nassau County Legislator Laura Curran (far right)
USTA Eastern LI Region President Daniel Burgess (left) and Nassau County Legislator Laura Curran (right) with Victor (Tito) Perez (center), winner of the Arthur Ashe Multicultural Award